مقالات

9 راه حل اساسی برای از بین بردن بوی نامطبوع پا + علت ایجاد بو

از بین بردن بوی نامطبوع پا

قطعا تا به حال بسیار اتفاق افتاده است که وقتی کفش هایتان را از پا در می آورید ، از بوی بد پاهایتان کلافه شوید. داشتن پاهای بد بو فقط مختص شما نیست بلکه یک مشکل بسیار متداول در بین همه افراد است. بوی بد پاها معمولاً یک نگرانی پزشکی نیست، اما می تواند بر روابط فردی تأثیر بگذارد و باعث نگرانی و خجالت شود.

 

پس بهتر است که در مورد اینکه چرا پاها بد بو میشوند و این مشکل از کجا ناشی میشود، بیشتر بدانیم و با راه های جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع در پاها آشنا شویم. پس به شما توصیه میکنیم این مقاله را که شامل بهترین نکات برای خلاص شدن از شر پاهای بدبو است را تا آخر دنبال بفرمایید.اول دلایل بد بو شدن پاها را بررسی میکنیم:

 

علت اصلی ایجاد بوی بد پا

✓ علت اصلی بوی بد پا عرقی است که در پاها ایجاد و حبس شده است. این تعریق به دام افتاده عامل ایجاد این بوی نامطبوع است. پاهای انسان روزانه به علت مدت زمان زیادی که داخل کفش باقی میماند، عرق میکند. چرا که پاها دارای هزاران غده عرق میباشند. پاها غدد عرق بیشتری نسبت به سایر قسمت های بدن دارند. این غدد در تمام طول روز عرق را آزاد می کنند تا بدن شما را خنک کند و پوست شما را مرطوب نگه دارد و وقتی که این عرق در جوراب و یا کفش محبوس میشود، میتواند بوی بدی ایجاد کند. البته این مشکل در موارد حادتر به عنوان یک بیماری شناخته میشود. نام این بیماری برومودوز یا سندروم پاهای بدبو است.

 

البته مسئول این بوی بد پا بر عهده یک سری از باکتری ها نیز هست. انواع مختلفی از باکتری ها در کف پا وجود دارند، این باکتری ها در عرقی که کف پا مدام تولید میکند، زندگی میکنند و از عرق پا تغذیه میکنند و در نتیجه ی این تغذیه تولید اسیدی است که به بوی بد پا منجر میشود.

 

علاوه بر باکتری، قارچ نیز ممکن است باعث بدبو شدن پا شوند. قارچ در مناطق گرم و مرطوب رشد می کند. هنگامی که پاها در داخل کفش و جوراب عرق می کند، محیطی ایجاد می شود که قارچ می تواند رشد کند. این قارچ های بدبو معمولاً به عنوان (پای ورزشکار) شناخته میشوند.

 

عوامل دیگری که می تواند باعث بد بو شدن پا شود عبارتند از:

✓ بهداشت ضعیف

 

اگر هر روز و به مدت زیادی فقط از یک کفش استفاده کنید و هر از چند گاهی آن را عوض نکنید باعث ایجاد بوی بد پا در آن کفش میشود.

 

✓ بیماری های خاص

 

برومودوزیس یا پای بد بو یک بیماری بسیار شایع است. این بیماری به دلیل تجمع عرق است که باعث رشد باکتری روی پوست می شود. این باکتری ها باعث ایجاد بوی بد می شوند. عفونت های قارچی مانند (پای ورزشکار ) نیز می تواند منجر به برومدوز شود.

 

درمان برومدوز آسان، سریع و کم هزینه است.پاهای بد بو یا همان برومدوز فقط مختص هوای گرم نیست و اینطور نیست که فقط در هوای گرم رخ دهد. پاها هر روز و در همه حال عرق میکنند و بستگی به این ندارد که دمای هوا چقدر باشد ، پاها در هر صورت عرق میکنند. البته که هر کسی ممکن است پاهای بدبو داشته باشد ولی ۱۰ تا ۱۵ در صد از افراد دارای پاهایی بدبو تر از حد نرمال هستند. این افراد روی پاهای خود میزبان باکتری خاصی به نام کیتوکوکوس سکونتاریوس هستند که ترکیبات سولفوریک ایجاد میکند و این ترکیبات می توانند عرقی با بوی تخم مرغ فاسد ایجاد کنند.

 

برخی افراد مانند زنان و نوجوانان به علت تغییرات هورمونی در بدن شان بیشتر درگیر عرق پا هستند. پاهای افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس ( اختلال تعریق بیش از حد) ممکن است بیشتر درگیر عرق کردن باشد و این وضعیت تعریق بیش از حد به نوبه خود می تواند باعث بوی بد پا بیشتر از حد معمول شود.

 

همچنین ممکن است گاهی متوجه شوید که پاهایتان عرق بیشتر میکند و بدبوتر میشود اگر:

 

_کفش های خیلی کوچک یا خیلی تنگ بپوشید : کفش هایی که تنگ هستند ممکن است رطوبت را در خود حفظ کنند.

_ برای مدت طولانی روی پاهای خود بایستید.

_ درگیر یک استرس شدیدی شده باشید.

 

 درمان بوی بد پا و راه های از بین بردن این بوی نامطبوع:

 

درمان بوی بد پا در خانه معمولا آسان است. در این مقاله چند مورد ذکر میشود که می توانید برای کاهش تعریق و بوی پا امتحان کنید. این نکات می تواند به کاهش بوی پا کمک کند. نکته کلیدی این است که باید آنها را به طور منظم و با دقت دنبال کنید.

 

✓استفاده از نمک اپسوم یا سرکه

ابتدا پاها را خیس کنید. اگر بوی پاها مشهود است، می توانید پاها را کاملا بشویید تا به صورت عمقی تمیز شوند. برای انجام این کار، نصف فنجان نمک اپسوم ( نمک اپسوم یا نمک حمام که با نام «منیزیم سولفات» نیز شناخته می‌شود، ترکیبی شیمیایی است که از منیزیم، گوگرد و اکسیژن تشکیل شده است ) را در آب گرم مخلوط کنید. اگر نمک اپسوم ندارید، می توانید دو قسمت آب گرم را با یک قسمت سرکه سفید یا سرکه سیب مخلوط کنید.

 

هفته ای یک بار بگذارید پاها حدود 20 دقیقه در این محلول خیس بخورد. نمک اپسوم به حذف رطوبت از پوست کمک می کند، بنابراین باکتری ها کمتر در اطراف باقی میمانند . سرکه همچنین به حذف باکتری ها از پاها کمک می کند. اگر زخم یا زخم باز دارید، نباید پاها را در این محلول بگذارید.

 

✓ خشک نگه داشتن پاها

باکتری ها در مناطق مرطوب زندگی می کنند، بنابراین خشک نگه داشتن پاها به کاهش بوی بد پا کمک می کند. می توانید پودر تالک استفاده کنید و آن را به پاهای خود بمالید تا هرگونه رطوبت یا عرق را خشک کند. اگر پاها خیلی عرق کرده است، حتی می‌توان از ضد تعریق در پایین پا استفاده کنید.میتوان یک بار در روز یک اسپری پا ضد قارچ یا پودر پای دارویی را روی پاهای خود بمالید.

 

✓تنفس پا

وقتی در خانه هستید، با درآوردن کفش و جوراب، به پاها اجازه دهید هوای تازه دریافت کنند. برای کاهش تعریق سعی کنید تا جایی که می توانید صندل بپوشید. اگر نیاز به پوشیدن کفش‌های راحتی دارید، کفش‌ هایی را بپوشید که مناسب هستند.در هوای گرم صندل های پنجه باز بپوشید و در صورت لزوم پابرهنه به داخل خانه راه بروید تا اجازه دهید پاهایتان خشک بمانند.

 

✓تعویض جوراب ها

اگر جوراب‌هایتان معمولاً در طول روز عرق می‌کند، یک یا دو جفت اضافی همراه خود داشته باشید تا زمانی که پاهایتان شروع به بو دادن کرد، بتوانید آن‌ها را تعویض کنید.جوراب هایی را انتخاب کنید که رطوبت را جذب کنند تا اینکه فقط روی پاهای شما را نگه دارند. این شامل جوراب های ضخیم و نرم ساخته شده از الیاف طبیعی یا جوراب های ورزشی است.

 

✓رعایت بهداشت فردی

بهداشت را خوب رعایت کنید. پاهای خود را تمیز و مرتب نگه دارید .اگر پاهایتان بدبو است، باید هر روز پاهایتان را بشویید. می توانید هنگام دوش گرفتن آنها را بشویید یا می توانید آنها را در وان با آب گرم بشویید. بعد از شستن پاها، آنها را و همچنین بین انگشتان آن را کاملاً خشک کنید.

 

از یک صابون ملایم و برس اسکراب برای شستن پاهای خود حداقل یک بار در روز استفاده کنید. بهترین زمان برای انجام این کار هنگام دوش صبح یا عصر است. خشک کردن کامل پاها پس از شستن بسیار مهم است. بین انگشتان پا توجه ویژه ای داشته باشید، جایی که هر گونه رطوبت می تواند به راحتی باعث رشد باکتری شود.انواع مختلف صابون های ضد قارچ و ضد باکتری را امتحان کنید تا زمانی که بهترین مورد را برای خود بیابید.

 

✓ نظافت ناخن ها

همچنین باید ناخن‌های پا را تمیز و مرتب نگه دارید و پوست مرده اطراف پاهایتان را جدا کنید. این همچنین می تواند به کاهش مکان هایی که باکتری ها روی پاهای شما زندگی می کنند کمک کند. پوست سخت و مرده پا را با سوهان پا جدا کنید. پوست سخت زمانی که خیس و نرم است مکانی را ایجاد می کند که باکتری ها دوست دارند در آن زندگی کنند.

 

✓تعویض کفش ها

مراقب کفش های خود باشید. از پوشیدن یک کفش یکسان دو روز پشت سر هم خودداری کنید تا هوا خارج شود و تهویه در آن کفش انجام شود. علاوه بر این، می توانید کفی کفش های خود را بشویید تا بوی بهتری به آن ها بدهید.

 

دو جفت کفش داشته باشید که یک روز در میان آنها را به تناوب بپوشید. این به هر جفت اجازه می دهد تا قبل از پوشیدن مجدد، یک روز کامل از عرق یا رطوبت روز قبل کاملاً خشک شود. می توانید کفی های کفش خود را بردارید تا به خشک شدن مجدد آنها کمک کنید. کفش های خیس به باکتری ها اجازه می دهد تا سریعتر روی پاهای شما رشد کنند.

 

✓استفاده از اسپری ضدعفونی کننده کفش

یکی دیگر از راه‌های کمک به کاهش بدبویی پا، استفاده از اسپری ضدعفونی‌کننده در کفش‌ها است و اینکه بگذارید آن‌ها در هوای آزاد خشک شوند. این کار باکتری های موجود در کفش ها را از بین می برد. میتوانید کفی های دئودورانت دارویی را در کفش خود قرار دهید. اگر می‌خواهید به سرعت بوی پای خود را کاهش دهید، اسپری ضد تعریق یا دئودورانت را روی پاهای خود بمالید.

 

درمان‌های خانگی معمولاً به کاهش یا از بین بردن بوی پا کمک می‌کنند. با این حال، اگر درمان های خانگی کمکی نکرد… یا اگر تعریق و بوی پاها شدید است، باید به پزشک مراجعه کنید. آنها ممکن است ضد تعریق ها و صابون های قوی تری برای پا تجویز کنند و می توانند در مورد درمان های پزشکی برای تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس) توصیه هایی ارائه دهند. اما از همه مهم تر انتخاب یک کفش مناسب و خوب برای جلوگیری از عرق و بوی نامطبوع پا تاثیر بسزایی دارد.

 

✓کفش های خاص 

پوشیدن کفش هایی که قابلیت تنفس دارند می تواند به کاهش بروز تعریق و رطوبت کمک کند. پس می‌توانید به دنبال کفش‌هایی باشید که دارای پنل‌های مشبک هستند که امکان تنفس را فراهم می‌کنند. کفش‌های ساخته شده از پلاستیک مطمئناً به بوی بد پا کمک می‌کنند، زیرا قابلیت تنفس ندارند و باعث تعریق پا می‌شوند. تنفس راحت پاها برای جلوگیری از عرق و بوی نامطبوع امر بسیار مهمی است.

 

یکی از مهم ترین ویژگی‌های انتخاب و خرید کفش چرم مردانه  این است که هوا به راحتی از بین منافذهای آن عبور می‌کند و حتی میتوانید، در روزهای تابستان از خنکی آن بهرمند شوید.

 

همچنین مشکلی که در بین کفش‌های غیرچرمی دیده می‌شود این است که گرم شدن بیش از حد کفش سبب بو گرفتن پای افراد می‌شود که بسیار آزاردهنده است. بنابراین تنفس خوب در کفش های چرمی این امکان را به شما میدهد که با خیال راحت و بدون نگرانی از بو گرفتن پای خود ، از داشتن کفش های چرمی لذت ببرید.

 

در حقیقت این قیمت بالای چرم به این خاطر است که در طی فرایند تولید آن انرژی زیادی مصرف می‌شود که در افزایش قیمت آن بی تأثیر نیست. کفش چرم از آنجایی که از پوست طبیعی حیوانات و رنگ‌های طبیعی و گیاهی در تولید آن به کار می‌رود بوی خوشایند و منحصر به فردی دارند که مانند مواد مصنوعی ایجاد بوی بد نمی‌کنند.

 

سطح کفش های چرمی دارای قابلیت جریان هوا هستند. تا به حال شنیده آید که چرم نفس می کشد؟ نه مانند تنفس واقعی، بلکه هوا از درون روزنه های بسیار ریزی عبور می کند. این یک مزیت بسیار عالی برای این کفش ها است زیرا پاهایتان را خنک نگه می‌دارد و از بوی بد آنها جلوگیری می کند.

 

بهتر است بدانید مناسب‌ترین کفش برای فصل تابستان کفشی است که دارای تهویه مناسبی باشد تا بتواند گرمای موجود در کفش را که می‌تواند موجب بروز بیماری‌های پوستی زیادی در پا شود را کنترل کند. بر خلاف باور غلط بعضی از افراد، یکی از بهترین انتخاب‌های کفش برای فصل تابستان کفش چرم است. دلیل اصلی استفاده از این کفش‌ها جلوگیری از گرمازدگی در فصول گرم سال است.

 

کفش چرم طبیعی زنانه به جهت سوراخ‌ها و منافذ ریزی که دارد، هوا داخل کفش جریان پیدا می‌کند و به هیچ عنوان موجب ایجاد بوی بد در پا و موجب تعرق آن‌ها نمی‌شود. به این ترتیب استفاده از کفش‌های چرمی در تابستان نه تنها موجب تعرق پای افراد نمی‌شوند، بلکه استفاده از آن‌ها در روزهای گرم بسیار سودمند و مفید نیز هست. بسیاری از افراد کفش چرم ورزشی را برای استفاده‌های روزمره خود انتخاب می‌کنند. زیرا کفش‌های ورزشی چرم علاوه بر اینکه باعث تعرق پا نمی‌شوند، به راحتی با سبک‌های مختلف لباس هم قابل ست شدن هستند.

 

کفش‌های چرمی بعضا می‌توانند عرق کنند و باکتری‌ها را به دام بیندازند، مخصوصاً زمانی که خیلی تنگ باشند یا تهویه مناسبی نداشته باشند. و ممکن است باعث ایجاد بوی نامطبوع شوند. راه‌های مختلفی برای از بین بردن بوی بد کفش‌های چرمی وجود دارد و باید اطمینان حاصل کنید که هنگام انجام این کار به چرم آسیب نمی‌رسانید. روش‌های سنتی که برای از بین بردن بو در کفش‌های پارچه‌ای استفاده می‌شوند، ممکن است برای کفش چرمی مناسب نباشند، زیرا برخی از آنها می‌توانند برای همیشه به چرم شما آسیب بزنند. بنابراین راه های جلوگیری از بوی نامطبوع پا در کفش چرمی با غیر چرمی اندکی متفاوت است.

 

در نهایت به عنوان نکته آخر ، کفش‌های چرمی خود را مرتب تمیز کنید – تمیز کردن کفش‌های چرمی می‌تواند به حذف هر نوع باکتری قبل از انتشار و ایجاد بوی ناخواسته کمک کند. دستمال های چرمی، ضدعفونی کننده ها و پاک کننده های مختلفی در فروشگاه موجود است که میتوانید برای کفش های چرمی خود استفاده کنید.

 

برای مشاهده و خرید انواع کمربند های چرم مردانه گابیانی بر روی لینک کلیک کنید.