مقالات

نگهداری از چرم طبیعی و معرفی بهترین نوع واکس چرم

نگهداری از چرم طبیعی و معرفی بهترین نوع واکس چرم

هنگامی که صحبت از وسایل و پوشاک با کاربرد روزمره می شود، چرم یکی از طبیعی ترین و همه کاره ترین مواد در جهان است. چرم این پتانسیل را دارد که سال‌های سال دوام بیاورد و اگر به درستی بکار گرفته شود همیشه عالی به نظر می رسد و مزایای فراوانی برای استفاده کننده به همراه دارد – از مراقبت ، تا استایل، راحتی، و موارد دیگر.

اما محصولات چرمی ( کت چرم مردانه ، کفش چرم مردانه ، کیف چرم مردانه ) ، معایب خودش را هم دارد.  یعنی، چرم – از آنجایی که پوست حیوانی است – یک ماده زنده است و بنابراین، برای حفظ ظاهری خوب و عملکردی خود نیاز به مراقبت خاصی دارد.

برای برخی افراد، به‌ویژه آنهایی که جیب‌های عمیقی دارند و علاقه چندانی به لوازم باکیفیت ارثی ندارند، نگهداری از چرم طبیعی به سادگی تعویض دنده‌های قدیمی است که شروع به خراب شدن می‌کنند.  اما، مثلاً، اگر می‌خواهید یک کفش چرم مردانه برای سال‌های آینده دوام داشته باشد، چند کار وجود دارد که باید انجام دهید تا آن را در شرایط خوبی نگه دارید.  ما این موارد را در مقاله زیر شرح داده ایم – راهنمای کامل ما برای نگهداری از چرم طبیعی .

 

 

برای برخی از افراد، به‌ویژه آنهایی که به مسایل اقتصادی فکر میکنن و به نگهداری میراث خانوادگی اهمیت میدهند ، مراقبت از وسایل چرمی که در حال خراب شدن هستن، ساده تر از تعویض اونهاست.  مثلاً، اگر می‌خواهید یک کفش چرم مردانه برای سال‌های آینده دوام داشته باشد، چند کار وجود دارد که باید انجام دهید تا آن را در شرایط خوبی نگه دارید.  ما این موارد را در مقاله زیر شرح داده ایم .

 

راهنمای کامل ما برای نگهداری از چرم طبیعی

 

 •   مبانی نظافت

خاک، گرد و غبار، کثیفی و … هیچ توقفی وجود ندارد؛  چرم در حال پیر شدن است. مانند هر چیزی که می پوشید یا استفاده می کنید، اقلام چرمی نیز به مرور زمان کثیف می شوند.  اما نگران نباشید – بیشتر کثیفی ها را می توان بدون هیچ گونه فرآیند پیچیده ای پاک کرد.  فقط به خاطر داشته باشید که چرم اساساً یک ماده زنده است – به این معنی که در طول زمان تغییر می کند.  گریزی نیست؛  چرم داره پیر میشه.

با این حال، اینکه چگونه این اتفاق می افتد و در چه بازه زمانی، بسیار تحت کنترل شماست.  فرآیندهای زیر به شما این امکان را می دهد که عمر اقلام چرمی نظیر کفش چرم مردانه خود را برای چند نسل افزایش دهید.

مراقبت اولیه از چرم در واقع بسیار ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید.  در واقع، تنها چیزی که واقعاً به آن نیاز دارید دسترسی به چند پارچه تمیزکننده (یا دستمال کاغذی در صورت نیاز)، آب، یک صابون ملایم بدون عطر و یک برس است – در تئوری، می‌توانید از مسواک استفاده کنید ، اما ما ترجیح می دهیم از یک برس تمیز کننده چرم مناسب استفاده کنیم.

 

 •  مراحل نظافت اولیه به شرح زیر است:

 

 

۱- با پاک کردن هر چه بیشتر کثیفی و آلودگی با یک حوله خشک شروع کنید.  گاهی اوقات، کثیفی به چرم شما نمی چسبد و به راحتی پاک می شود.  اگر آلودگی بیشتر بود، این مرحله را با یک پارچه مرطوب تکرار کنید، زیرا رطوبت می تواند کثیفی را از بین ببرد و تمیز کردن را به سادگی  انجام دهید.

۲-  اگر متوجه شدید که هنوز جرم یا کثیفی به چرم شما چسبیده است، قدم بعدی این است که از صابون استفاده کنید.  کمی با آب و صابون کف کنید، سپس آن را مستقیماً روی چرم در نقاطی که کثیف شده بمالید.  شما باید بتوانید ببینید جرم حل شده و شروع به جدا شدن از سطح چرم شما می کند.

۳-  با یک پارچه مرطوب به آب صابون جرم را پاک کنید.  اگر نیاز به تکرار مرحله 2 دارید، همین الان این کار را انجام دهید.  برای از بین بردن صابون و کثیفی، لازم نیست چرم را خیس کنید، و در صورت امکان، بهتر است از خیس شدن بیش از حد چرم جلوگیری کنید.

۴-  هنگامی که چرم شما تمیز شد، آن را روی یک سطح صاف، خشک و خنک قرار دهید تا خشک شود.  حرارت را اعمال نکنید و آن را در معرض نور خورشید قرار ندهید، زیرا می تواند در این فرآیند چرم را منقبض کرده و ترک بخورد.  ممکن است کمی طول بکشد، اما چرم شما باید خود به خود خشک شود.

 

 • چرم غرق در آب

در مواقعی که چرم شما در معرض مقدار زیادی آب قرار می گیرد – مثلاً اگر زیر باران گرفتار شوید، به طور تصادفی ژاکت خود را در یک گودال آب انداختید و یا در آب بیفتید، باید با دقت بیشتری، دوباره آن چرم را خشک کنید.  به هیچ عنوان از منبع حرارت مستقیم یا نور خورشید برای خشک کردن چرم خود استفاده نکنید.  مانند پوست انسان، قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی گرما می تواند باعث خشک شدن، چروک شدن و احتمال ترک خوردن چرم شود.  اگر یک سشوار را بر شلوار چرمی مورد علاقه خود بگیرید، در بهترین حالت، دفعه بعد برای پوشیدن دوباره آن مشکل خواهید داشت، زیرا کوچک شده است.

در بدترین حالت، خشک می‌شوند، ترک می‌خورند و پاره می‌شوند و اساساً غیر قابل پوشیدن می‌شوند.  اگر چرم شما خیس شد، آن را روی یک سطح صاف و خشک در یک اتاق خنک بگذارید و صبر کنید.  خشک شدن طبیعی چرم تضمین می کند که تا حد امکان کمتر چروک شده و کمترین آسیب را ببیند.

 

 •  قرار گرفتن در معرض نور خورشید

در حالی که ریزش آب عمدتاً برگشت پذیر است، یک نوع آسیب وجود دارد که قابل جبران نیست: آسیبی که در نتیجه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید اتفاق می افتد.  نور خورشید احتمالاً بدترین دشمن شماره یک چرم است.  از آنجایی که چرم (و تمام پوست های حیوانات) اساساً پوست هستند، اشعه ماوراء بنفش و گرما به آنها آسیب میزند، (به استثنای گرمای مورد استفاده در فرآیند دباغی).  اگر به نگهداری کفش چرم خود یا نگهداری از هرگونه محصولات چرمی اهمیت میدهید و می خواهید برای مدت طولانی دوام داشته باشد، تا آنجا که ممکن است آن را از نور خورشید دور نگه دارید.

اگر این غیرممکن است، باید آماده باشید تا بعد از مدتی وسایل چرمی خود را تعویض کنید.  هیچ محصول ضد آفتابی برای چرم وجود ندارد.  خشک شدن و ترک خوردن کت چرم ، کفش چرم مردانه ، کیف چرم مردانه  یا هر چیز دیگری چیزی است که قابل جبران نیست.

 

 •  مراقبت های طولانی مدت از محصولات چرمی

چرم خود را ماندگار کنید

کارهای دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید برای افزایش عمر چرم و نگهداری از کفش چرم خود انجام دهید، در حالی که بهترین گزینه برای مراقبت از چرم با  تمیزکردن های کوتاه‌مدت ذکر شده در بالا شروع می‌شود، کارهای دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید تا جای ممکن برای افزایش عمر چرم و کفش چرمی خود انجام دهید. همچنین چند چیز وجود دارد که ممکن است فکر کنید ایده خوبی هستند، اما  تأثیر کمی یا حتی  منفی بر روی وسایل چرمی شما داشته باشند.

برند چرم گابیانی راه‌حل‌های بلندمدت صحیح نگهداری از چرم و کارایی و مزایای آنها را و همچنین مواردی که باید از آن‌ها اجتناب کنیم، را فهرست کرده است .توصیه ما بعد از سالیان سال تجربه در امور نگهداری و مراقبت از چرم استفاده از خرید واکس کفش چرم  مرغوب و هم چنین پولیش روغنی با کیفیت است.

 

 

 •  کرم های محافظ چرم ( واکس چرم)

به این نوع محصولات مراقبت از پوست فکر کنید، با این تفاوت که به جای استفاده از آنها روی پوست خود، از آنها روی پوست حیوانات استفاده می کنید که پوشاک یا لوازم چرمی شما را تشکیل می دهد.  این محصولات مانند لوسیون‌ها برای حفظ ظاهر، لطافت و حس چرم شما طراحی شده‌اند و باعث می‌شوند که آن را انعطاف‌پذیر و (گاهی) در لمس نرم‌تر از آنچه که به طور طبیعی باشد می‌سازند.  این مواد همچنین از برخی از اثرات منفی محیط شما بر روی چرم شما جلوگیری می کند، مانند خشک شدن آن تا حدی که ترک خورده و جمع شود.  با این حال، یکی از مواردی که در بسیاری از کرم های نرم کننده باید به آن توجه کرد، لانولین است.

لانولین ماده‌ای چرب است که در پشم گوسفند یافت می‌شود و یک عنصر رایج در نرم‌کننده‌های چرم است.  در حالی که ماده بی خطر هست، چرم شما را نرم و مرطوب می کند اگر بدنبال  خرید بهترین نوع واکس برای کفش چرم هستید میتوانید مجموعه لوازم مراقبتی کفش چرم ما را ببینید . اگر می خواهید کفش چرم شما کمی سفت و محکم بماند، سعی کنید از نرم کننده های لانولین استفاده نکنید.

 

 

 •  روغن های چرم

روغن ها یکی دیگر از گزینه های حالت دهنده چرم هستند. در حالی که ممکن است فکر کنید که یک کرم و یک روغن دو محصول کاملاً متفاوت هستند، آنهایی که بر مراقبت از چرم تمرکز دارند اساساً یکی و یکسان هستند.  در واقع، شما اغلب روغن‌های چرمی را می‌بینید که روی برچسب آنها عبارت «محافظ» وجود دارد و هیچ اشاره‌ای به این که محتوی روغن هستند نمیشود.

انتخاب بین یک محافظ و یک نرم کننده روغنی ترجیح شخصی شماست.  برخی از افراد برای نگهداری از چرم طبیعی خود استفاده از کرم های محافظ را دوست دارند، برخی دیگر روغن ها را ترجیح می دهند.  هر کدام را که مناسب شماست انتخاب کنید، محصول مناسب را بخرید و استفاده کنید. 

 

 •  پولیش چرم

در حالی که براق کردن کفش‌های چرم تان مطمئناً راهی برای تمیز نشان دادن سریع آن‌ها است، اما از نظر فنی، جلا دادن چرم در واقع به عنوان مراقبت تاثیر مثبت ندارد. استفاده کردن از براق کننده روی کت چرم مورد علاقه تان ممکن است کمی آن را پررنگ کند، اما در واقع به هیچ وجه از چرم محافظت نمی کند.  بنابراین، در حالی که ما مطمئناً بارها و بارها یک پولیش خوب را پیشنهاد نمی کنیم، مهم است که بدانیم عمل پولیش در واقع به عنوان مراقبت مفید برای کفش چرم نیست اگر چه همانطور که گفته شد، برخی از پولیش های چرمی دارای یک عامل مرطوب کننده در خود هستند، اگرچه این استاندارد نیست، باید به آن توجه کنید، به خصوص اگر نمی خواهید چرم خود را نرم کنید.انتخاب برند چرم گابیانی پولیش روغنی بلرتو است که جزو بهترین نواع واکس کفش چرم محسوب می شود.

 

 • ضد آب

چرم به عنوان یک خاصیت جانبی طبیعی خود و فرآیند دباغی که از پوسیدگی چرم جلوگیری می کند، به طور طبیعی در برابر آب بسیار مقاوم است.  با این حال، کاملا ضد آب نیست.  با قرار گرفتن در معرض طولانی مدت یا بیش از حد، چرم آب را جذب می کند.  این ممکن است باعث شود که بخواهید کمی از اسکاچ گارد (اسپری محافظ چرم)،  روی چرم خود استفاده کنید تا آنها را در مقابل آب بیشتر محافظت کنید.  با این حال، ما کاملا مخالف این موضوع هستیم.

چرم به عنوان یک ماده زنده، به مرور زمان کهنه می شود و برای حفظ انعطاف پذیری نیاز به تنفس دارد (چرم کهنه یکی از زیباترین مواد در جهان است).   اسپری کردن یک لایه ضد آب بر روی لباس یا وسایل شما می تواند چرم شما را خفه کند و ظاهری ارزان تر به آن بدهد.

با این حال، جایگزین‌هایی برای اسپری ضد آب  وجود دارد.  اگر می‌خواهید بتوانید کفش چرم خود را در ماه‌های مرطوب‌تر بپوشید، کرم‌ها و واکس‌ کفش چرم گزینه مناسبی هستند.  به احتمال زیاد مجبور خواهید بود آنها را چندین بار در طول فصل استفاده کنید، اما آنها برای چرم شما بهتر از اسپری ضد آب هستند و پس از خارج شدن از فصل مرطوب سال تمیز کردن نسبتاً آسانی دارند.  با این حال، اگر می توانید از آن اجتناب کنید، پیشنهاد می کنیم به طور کلی از عایق رطوبتی دوری کنید زیرا هیچ راهی برای جلوگیری از فرآیندهای پیری مفید وجود ندارد و می تواند تأثیر منفی درازمدت بر روی چرم داشته باشد.

2 نظر در “نگهداری از چرم طبیعی و معرفی بهترین نوع واکس چرم

 1. الناز گفت:

  من نمیدونستم که قرار دادن کیف و کفشم در برابر رطوبت و آب باعث آسیب به اون میشه
  بعد که مقاله شمارو خوندم از کرم های مراقبتی شما خرید کردم و کیف و کفش های من دوباره مثل روز اول شد😊❤️

  1. Gabiani گفت:

   سپاس از همراهی شما ، برند چرم گابیانی همواره سعی در تولید و تامین بهترین مواد مراقبت از چرم داشته است.

نظرات بسته شده اند.